Hipotiroidizm İçin En İyi Diyet: Yenecek Yiyecekler, Kaçınılacak Yiyecekler:

Hipotiroidi ve beslenme: 

Hipotiroidi, vücudun yeterince tiroid hormonu üretmediği bir durumdur.

Tiroid hormonları büyümenizi, onarımınızı ve metabolizmanızı kontrol eder. Sonuç olarak, hipotiroidizm muzdarip insanlar yorgunluk, saç dökülmesi, kilo alma, üşüme, hissetme ve daha birçok semptom yaşayabilir.


Hipotiroidi dünya çapında insanların% 1 ila 2'sini etkiler ve kadınları erkeklerden daha fazla etkileme olasılığı on kat fazladır.

Sadece yiyecekler hipotiroidizmi tedavi etmez. Bununla birlikte, doğru besinlerin ve ilaçların bir kombinasyonu, tiroid fonksiyonunu geri kazanmaya ve semptomlarınızı en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Bu makale, hipotiroidizm için en iyi diyeti keşfetmenize yardımcı olacaktır. Bunların arasında, hangi yiyeceklerin tüketileceği ve hangilerinin önleneceği de dahil - araştırmaya dayanmaktadır.Hipotiroidi Metabolizmanızı Nasıl Etkiler?

Tiroid hormonu, metabolizmanızın hızını kontrol etmenize yardımcı olur. Metabolizmanız ne kadar hızlı olursa, vücudunuz istirahatte o kadar fazla kalori yakar.


Hipotiroidizm olan insanlar daha az tiroid hormonu yapar. Bu, daha yavaş bir metabolizmaya sahip oldukları ve istirahatte daha az kalori yaktıkları anlamına gelir.

Yavaş metabolizmaya sahip olmak birkaç sağlık riskiyle birlikte gelir. Yorgun kalmanıza, kan kolesterol seviyelerinizi yükseltmenize ve kilo vermenizi zorlaştırır.

Kilonuzu hipotiroidizm ile korumayı zor buluyorsanız, orta ya da yüksek yoğunluklu kardiyo yapmayı deneyin. Buna hızlı tempolu yürüyüş, koşu, yürüyüş ve kürek gibi egzersizler dahildir.


Araştırmalar, orta ila yüksek yoğunluklu aerobik egzersizin, tiroid hormon seviyenizi yükseltmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu da metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olabilir.

Hipotiroidizm olan insanlar da protein alımlarını arttırmaktan fayda görebilirler. Araştırmalar, yüksek proteinli diyetlerin metabolizma hızınızı arttırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Hangi Besinler Önemli?

Optimal tiroid sağlığı için önemli olan birkaç besin vardır.

İyot

İyot, tiroid hormonları yapmak için gerekli olan temel bir mineraldir. Bu nedenle, iyot eksikliği olan insanlar hipotiroidizm riski altında olabilirler.


İyot eksikliği çok yaygındır ve dünya nüfusunun neredeyse üçte birini etkiler. Ancak, ABD gibi gelişmiş ülkelerden gelen insanlarda, gıdalarına iyotlu sofra tuzu ekleyerek iyot eksikliğini önleyebileceği için daha az yaygındır.


İyot eksikliğiniz varsa öğünlerinize iyotlu sofra tuzu ekleyin veya deniz yosunu, balık , süt ve yumurta gibi daha iyot bakımından zengin yiyecekler yiyin.

Diyetinizden bol miktarda iyot alabileceğiniz için iyot takviyesi gerekli değildir. Bazı çalışmalar da çok fazla tiroid bezine zarar verebileceğini göstermiştir.

Selenyum

Selenyum vücudun tiroid hormonlarını “aktive etmesine” yardımcı olur, böylece vücut tarafından kullanılabilirler.

Bu esansiyel mineral ayrıca antioksidan yararlara sahiptir, bu da serbest radikal adı verilen moleküllerin tiroid bezini hasardan koruyabileceği anlamına gelir.


Selenyum bakımından zengin yiyecekleri diyetinize eklemek selenyum seviyenizi arttırmanın harika bir yoludur. Buna Brezilya fıstığı, ton balığı, sardalye, yumurta ve baklagiller dahildir.

Ancak, doktorunuz tarafından önerilmedikçe selenyum takviyesi almaktan kaçının. Takviyeler büyük dozlarda sağlar ve selenyum büyük miktarlarda toksik olabilir.

Çinko

Selenyum gibi çinko da vücudun tiroid hormonlarını “aktive etmesine” yardımcı olur.

Araştırmalar ayrıca çinkonun vücudun tiroid bezini tiroid hormonlarını salgılamasını söyleyen hormon olan TSH'yi düzenlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Çinko yetersizliği, gelişmiş ülkelerde çinko, gıda tedarikinde bol miktarda bulunduğu için nadirdir.

Bununla birlikte, hipotiroidizm varsa, istiridye ve diğer kabuklu deniz ürünleri, sığır eti ve tavuk gibi daha çinko bakımından zengin yiyecekleri yemeyi hedeflemelisiniz.

Devamı için tıklayınız.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiroit için hangi doktora gidilir? Tiroit belirtileri nedir? Tiroit nedir?

Tiroit için randevu nasıl alınır? Tiroit için nereden randevu alınır?

Tiroit ilacının yan etkileri nelerdir? Yeni tiroid ilacının yan etkileri. Tiroit ilacı yasaklandı! Levothyrox yasaklandı!