Sağlıklı bir tiroid için sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır?

Tiroit Hastalığı Tedavisi:

Birkaç istisna dışında, tiroid hormonu ilaçlarında özel bir diyet uygulamanıza gerek yoktur. Soya proteini yüksek olan gıdaları sınırlayın, çünkü büyük miktarlarda soya tiroid hormonunun emilimini engelleyebilir.


Ayrıca, tiroid hormon seviyenizi potansiyel olarak değiştirebileceğinden, ilaçlarda veya takviyelerde aşırı miktarda iyottan kaçının. İyotlu ürünler veya balık gibi iyot bakımından zengin yiyeceklerin çoğu kabul edilebilir. Bu kısıtlamaların yanı sıra, ne istersen yemekte özgürsün, ama bol miktarda meyve, sebze ve kepekli tahıllar içeren sağlıklı bir diyeti hedefle. Tiroidiniz için besleyici bir diyet benimsemek sadece tiroid seviyeleriniz normal olduğunda kendinizi iyi hissetmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda her ikisi de sağlıklı metabolizmayı destekleyen sindirim sisteminizin sorunsuz çalışmasına ve kalp pompalamanıza yardımcı olur.


İlaçlarınıza rağmen kendinizi hala iyi hissetmiyorsanız diyetinizi geliştirmek ve egzersiz programına başlamak yardımcı olabilir. Aşağıda sağlıklı beslenme için bazı ipuçları verilmiştir.


Besleyici yiyecekler yiyin. Genel sağlığınızı iyileştirmek için çeşitli meyveler, sebzeler, kuruyemişler ve tam tahıllı yiyecekler yiyin. Protein, balık veya fasulye gibi zayıf kaynaklardan gelmelidir. Zeytinyağı gibi sağlıklı yağlara güvenin. "Kötü" yağları ve basit karbonhidratları azaltın. Bazı diyet yağları kalp hastalığına ve bazı kanser türlerine katkıda bulunur. Esas olarak et ve peynir gibi hayvansal ürünlerden elde edilen doymuş yağları ve işlenmiş gıdalarda ve birçok margarinde hidrojenlenmiş yağlar şeklini alan trans yağları azaltın. Bunun yerine, LDL kolesterolü azaltmaya yardımcı olan yağları seçin. Bunlar arasında bitkisel yağlardan tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar ve bazı balık türlerinde bulunan omega-3 yağları bulunur. Tohumlar, fındık ve baklagiller de sağlıklı seçimlerdir.


Tam tahıllı gıdalarda, meyvelerde ve sebzelerde bulunan karmaşık karbonhidratlarla yapıştırın ve alkolsüz içecekler, patates cipsi, kraker ve kalorisi yüksek ve besin değeri düşük diğer abur cuburları en aza indirin. Yeterli miktarda protein almak sorun olmamalıdır. Gelişmiş ülkelerde yaşayan çoğu insan diyetlerinde bol miktarda protein almaktadır.

Diyet lifi artırın. Diyet lifi sindirimi artırmaya yardımcı olur. Tam tahıllı gıdaları ve çeşitli sebze ve meyveleri yemek, bol miktarda diyet lifi almanızı sağlar.

Birden fazla tedavinin bir arada uygulanması :

Birleşik Krallık'ta, kombinasyon tedavisi - birlikte levotiroksin ve triiyodotironin (T3) birlikte kullanılması - rutin olarak kullanılmaz, çünkü bunun tek başına levotiroksin (monoterapi) kullanmaktan daha iyi olduğunu kanıtlamak için yeterli kanıt yoktur.

Çoğu durumda, yüksek doz tiroid replasman tedavisi kullanarak tiroid uyarıcı hormonun (TSH) baskılanmasından kaçınılmalıdır, çünkü  atriyal fibrilasyon (düzensiz ve anormal derecede hızlı kalp atışı), felç , osteoporoz ve kırık.Ancak, bu tür bir tedavi bazen bir kişinin tiroid kanseri öyküsü olduğu ve tekrar ortaya çıkma riski yüksek olduğu durumlarda önerilebilir.

Rahatsız edici tiroid ve gebelik:
Sizin ve bebeğinizin sağlığı için, hamile kalmadan önce yetmez bir tiroidin uygun şekilde tedavi edilmesi önemlidir.

Hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız ve hipotiroidizminiz varsa pratisyen hekime söyleyin. Hamileliğiniz sırasında sizi tedavi ve izleme için bir uzmana yönlendirebilirler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiroit için hangi doktora gidilir? Tiroit belirtileri nedir? Tiroit nedir?

Tiroit için randevu nasıl alınır? Tiroit için nereden randevu alınır?

Tiroit ilacının yan etkileri nelerdir? Yeni tiroid ilacının yan etkileri. Tiroit ilacı yasaklandı! Levothyrox yasaklandı!