Tiroit Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

Tiroit Hastalığı Tedavisi:

Yetersiz bir tiroid (hipotiroidizm) genellikle levotiroksin denilen günlük hormon replasman tabletleri alınarak tedavi edilir.


Levotiroksin, tiroidinizin yeterince yapmadığı tiroksin hormonunun yerini alır.

Başlangıçta , doğru levotiroksin dozu dolana kadar düzenli kan testlerine sahip olacaksınız  . Doğru olması biraz zaman alabilir.

Vücudunuzun nasıl tepki verdiğine bağlı olarak, kademeli olarak arttırılabilecek düşük bir levotiroksin dozu ile başlayabilirsiniz. Bazı insanlar tedaviye başladıktan hemen sonra kendilerini daha iyi hissetmeye başlarken, diğerleri birkaç ay boyunca semptomlarında bir iyileşme görmezler.

Doğru dozu aldıktan sonra, hormon seviyelerinizi izlemek için genellikle yılda bir kez kan testi yapılır.


Kan testleri, zayıflatıcı tiroidiniz olduğunu gösteriyorsa, ancak herhangi bir semptomunuz yoksa veya çok hafiftirse, herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Bu durumlarda, doktorunuz genellikle hormon seviyelerinizi birkaç ayda bir izler ve semptomlar geliştirirseniz levotiroksin reçete eder.


Levothyroxine alarak: (Not bu ilaç türevi aşırı yan etkilerinden dolayı yasaklanmıştı. Konuyla ilgili yazımız burada)

Eğer levothyroxine reçeteleniyorsanız, her gün aynı anda 1 tablet almalısınız. Bazıları geceleri almayı tercih etmelerine rağmen, genellikle tabletleri sabahları almanız önerilir.

Tabletlerin etkinliği diğer ilaçlar, takviyeler veya yiyecekler tarafından değiştirilebilir, bu nedenle aç karnına su ile yutulmalı ve 30 dakika sonra yemekten kaçınmalısınız.

Bir doz almayı unutursanız, hatırladığınız andan itibaren, normal zamanınızın birkaç saatindeyse, alın. Bundan sonraya kadar hatırlamıyorsanız, doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, dozu atlayın ve her zamanki saatte bir sonraki dozu alın.


Rahatsız edici bir tiroid yaşam boyu süren bir durumdur, bu nedenle genellikle hayatınızın geri kalanında levotiroksin almanız gerekir.

Rahatsız edici bir tiroidiniz olduğu için levotiroksin reçetelenirseniz, tıbbi muafiyet sertifikası almaya hak kazanırsınız. Bu, reçeteleriniz için ödeme yapmanız gerekmediği anlamına gelir. Bununla  ilgili daha fazla bilgi için reçete masraflarıyla ilgili yardım almaya bakın  .

Yan etkiler genellikle yalnızca çok fazla levotiroksin alıyorsanız ortaya çıkar. Bu terleme, göğüs ağrısı , baş ağrısı , ishal ve kusma gibi sorunlara neden olabilir .

Levotiroksin alırken yeni semptomlar geliştirirseniz doktorunuza söyleyin. Ayrıca, belirtilerinizin kötüye gittiği veya iyileşmediği takdirde onlara haber vermelisiniz.

Birden fazla tedavinin bir arada uygulanması :

Birleşik Krallık'ta, kombinasyon tedavisi - birlikte levotiroksin ve triiyodotironin (T3) birlikte kullanılması - rutin olarak kullanılmaz, çünkü bunun tek başına levotiroksin (monoterapi) kullanmaktan daha iyi olduğunu kanıtlamak için yeterli kanıt yoktur.

Çoğu durumda, yüksek doz tiroid replasman tedavisi kullanarak tiroid uyarıcı hormonun (TSH) baskılanmasından kaçınılmalıdır, çünkü  atriyal fibrilasyon (düzensiz ve anormal derecede hızlı kalp atışı), felç , osteoporoz ve kırık.
Ancak, bu tür bir tedavi bazen bir kişinin tiroid kanseri öyküsü olduğu ve tekrar ortaya çıkma riski yüksek olduğu durumlarda önerilebilir.

Rahatsız edici tiroid ve gebelik:
Sizin ve bebeğinizin sağlığı için, hamile kalmadan önce yetmez bir tiroidin uygun şekilde tedavi edilmesi önemlidir.

Hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız ve hipotiroidizminiz varsa pratisyen hekime söyleyin. Hamileliğiniz sırasında sizi tedavi ve izleme için bir uzmana yönlendirebilirler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiroit için hangi doktora gidilir? Tiroit belirtileri nedir? Tiroit nedir?

Tiroit için randevu nasıl alınır? Tiroit için nereden randevu alınır?

Tiroit ilacının yan etkileri nelerdir? Yeni tiroid ilacının yan etkileri. Tiroit ilacı yasaklandı! Levothyrox yasaklandı!