Hipotiroidizm için 4 Yaşam Tarzı İpuçları

Hipotiroidizm için 4 Yaşam Tarzı İpuçları

Hipotiroidizm ile iyi yaşamak için ne yapabilirsin?

Sağlıklı beslenmeyi ve egzersiz yapmayı içeren sağlıklı bir yaşam tarzı sunmak hipotiroidizmi yönetmenize yardımcı olabilir . Fakat hipotiroidizm ile iyi yaşamak için başka neler yapabilirsiniz?

Bu yazımız, hipotiroidizm için 4 yaşam tarzından bahsedecek. Hipotiroidizm sizi yorgun ve halsiz hissettirebilir ve diğer şeylerin yanı sıra levotiroksini (bir tür tiroid hormon replasman tedavisi ve hipotiroidizm için en yaygın tedavi yöntemi) alırken bile konsantre olmanızı zorlaştırabilir. Fakat hipotiroidizminizin sorumluluğunu almak için başka neler yapabilirsiniz? Hipotiroidizm ile iyi yaşayabileceğiniz 4 yaşam tarzı ipucunu öğrenmek için okumaya devam edin.


1- Ama Ne Yemen Gerekir?

Hipotiroidizm diyeti olmasa da, öğünlerinizi sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, yağsız protein ve sağlıklı yağlara odaklamalısınız. Enerji seviyenizi sabit tutmak için gün boyunca küçük öğünler yiyebilirsiniz. 
Kilo alımı, hipotiroidizmin sık görülen bir belirtisidir, bu nedenle iyi beslenmek sağlıklı bir kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir. Bazı yiyecekler (örneğin, yüksek lifli yiyecekler) ve takviyeler (örneğin demir, kalsiyum) levotiroksini emiliminizi etkileyebilir, bu nedenle doktorunuzla bu yiyecekler ve takviyeler hakkında konuşun.2- Yürüyüş, Halter ve Yoga

Egzersizin sizin için ne kadar iyi olduğunu zaten biliyorsunuz, ama yeterince yapıyor musunuz? Eğer öyleyse, yeterince karıştırıyor musun? Egzersiz, enerjiyi artırabilir, stresi azaltabilir ve sağlıklı bir kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir (özellikle hipotiroidizm varsa tüm önemli faydalar).

Üç tür egzersizde çalışın: aerobik (diğer bir deyişle kardiyo), güçlendirme ve esneklik. Denemek için Egzersizler: Yürüyüş, hafif ağırlık kaldırma ve yoga. Yeni bir egzersiz programı denemeden önce doktorunuzla konuşun.3- Meditasyondan Masaja

Son zamanlarda rahatlamanız söylendi mi? Eğer öyleyse, muhtemelen 'Yapacak bir milyon işim varken nasıl rahatlayabilirim?' demişsiniz. Fakat artık kendine öncelik verme zamanı geldi.

Kronik bir hastalığa sahip olmak - doktorunuz tarafından tedavi edilse ve izlense bile - stresli olabilir. Genel sağlığınıza zarar verebilir. Stresle mücadele etmek için haftalık bir masajla rahatlayın ya da günde 5 dakikalık bir derin nefes ya da meditasyon seansı planlayın.

4- Bu Gece Erken Yatağa Git

Hipotiroidizm varsa, muhtemelen gün boyu yorgun hissedersiniz. Ne yardımcı olur? Bir uyku takvimi oluşturmak ve ona bağlı kalmak yardımcı olur. Yatın ve hafta sonları da dahil olmak üzere her gün aynı saatte uyanın. Genel olarak, uyku için faydalı süre 7 ila 9 saat arasındadır.

Uykuya dalmakta ya da uyumakta sorun yaşıyorsanız, hayal dünyasına sürüklenmenize yardımcı olacak diğer yollar hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu yazımız yaşam tarzı ipuçları, sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçasıdır. Hipotiroidizm tedavisi olmasa da, bu yaşam tarzı değişikliklerini eklemenin yanı sıra ilacınızı almak da sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.

#tiroit #tiroittedavisi #tiroitrandevusu #tiroid

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiroit için hangi doktora gidilir? Tiroit belirtileri nedir? Tiroit nedir?

Tiroit için randevu nasıl alınır? Tiroit için nereden randevu alınır?

Tiroit ilacının yan etkileri nelerdir? Yeni tiroid ilacının yan etkileri. Tiroit ilacı yasaklandı! Levothyrox yasaklandı!