Kanser miyim? Tiroit kanseri nasıl anlaşılır?

Kanser miyim? Tiroit kanseri nasıl anlaşılır?

Tiroit nodülleri veya topaklar çok yaygındır. Çoğu da kanser değil.

Tiroidiniz genellikle boynunuzun alt kısmında bulunan kelebek şeklinde küçük bir bezdir. Eğer bir şişkinlik varsa, fiziki muayene sırasında doktorunuz tespit etmiş olsa da, kendiniz bulma şansınız vardır. Kendi başınıza bir yumru keşfetmişseniz, doktorunuzun kontrol etmesini sağlamalısınız.


Fizik muayene
Doktorunuz boynunuzda bulunan topaklar veya nodüller olup olmadığını muayene edecektir. Risk altında olup olmadığını öğrenmek için size bazı sorular sorabilir. Sorular, çok fazla radyasyona maruz kalmanız veya ailenizde tiroit kanseri veya tiroit hastalığı öyküsü olup olmadığıyla ilgili olabilir.

Kan Testleri
Tiroit kanserini saptayabilecek kan testi yoktur. Yine de doktorunuz, tiroit bezinizin doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için bir tane almanızı isteyebilir.


Genetik Testler
Ailenizin geçmişine bağlı olarak, doktorunuz sizi kansere yakalanma olasılığını artıran genler olup olmadığını öğrenmek için genetik test isteyebilir. Ayrıca, bazı tiroit kanseri türlerinin bir işareti olabilecek genetik değişiklikler gösterebilir.

Biyopsi
Eğer bir tiroit yumrunuz varsa, test ettirmeniz gerekebilir. Bir biyopsi kanser olup olmadığını söyleyecektir.


Bir biyopsi yapmak için doktorunuz küçük ve ince bir iğne kullanarak topaktan küçük bir örnek alır ve çevresinde başka yerler olabilir. Muhtemelen bu “ince iğne biyopsisini” doktorunuzun ofisinde göreceksiniz. Daha sonra herhangi bir iyileşme süresine ihtiyacınız olmayacak. Numuneyi aldıktan sonra, doktor numuneyi test için laboratuvara gönderir.

Ultrason
Bir ultrason doktorunuzun tiroit nodülleri hakkında daha fazla bilgi için yardımcı olur. Tiroidinizin görüntüsünü oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Doktorunuz tiroit bezinizin önüne değnek gibi görünen küçük bir cihaz yerleştirecektir. Tiroidinizin ve nodüllerin görüntüsü, hissetmediğiniz bile olsa, bir bilgisayar ekranında görünecektir. Ultrason, bir yumru sıvıyla dolu veya katıysa doktorunuza gösterebilir. Sağlam hücrelerin kanserli hücrelere sahip olma olasılığı daha yüksektir, ancak bunu öğrenmek için daha fazla teste ihtiyacınız olacaktır. Ultrason aynı zamanda tiroidinizdeki nodüllerin boyutunu ve sayısını da gösterir.


Radyoiyodin Taraması
Bu test tiroit hücreleri tarafından alınacak olan radyoaktif iyot kullanmaktadır. Tarama tiroit veya vücudun diğer bölümlerinde radyasyonu ölçer.

CT tarama
Yaygın olarak BT veya CAT taraması denilen bilgisayarlı tomografi doktorunuza vücudunuzun içine bakmak için özel röntgenler kullanır. Tiroit kanserinin boyutunu ve yerini ve vücudunuzun diğer kısımlarına yayılıp yayılmadığını gösterebilir.


PET Taraması
Doktorunuz pozitron emisyon tomografisi veya PET taraması önerebilir . Bu testte, radyometreler, özel bir kamera ve organlarınıza ve dokularınıza bakmak için bir bilgisayar adı verilen az miktarda radyoaktif malzeme kullanılır. PET taraması hücresel seviyedeki değişikliklere bakar. Kanseri çok erken bir zamanda saptayabilir ve kanser yayılımını kontrol edebilir.

Hızlı davran!
Her boğulma hissi muhtemelen tiroit ile ilgili olmayabilir. Fakat anormal ve bir süredir olan bir durumsa doktorunuza gidip muayene olmakta yarar var. Unutmayın ki ne kadar erken teşhis olursa o kadar iyidir. Herkese sağlıklı günler dileriz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiroit için hangi doktora gidilir? Tiroit belirtileri nedir? Tiroit nedir?

Tiroit için randevu nasıl alınır? Tiroit için nereden randevu alınır?

Tiroit ilacının yan etkileri nelerdir? Yeni tiroid ilacının yan etkileri. Tiroit ilacı yasaklandı! Levothyrox yasaklandı!