Tiroid Hastalığı Belirtiler 1

Tiroid Hastalığı Belirtileri
Tiroidin Kötü Çıktığında
Yorgunluk sizi günden güne sürükler mi? Beyin sisi, kilo alımı, titreme veya saç dökülmeniz var mı? Yoksa tam tersi sizin için doğru mu: Sık sık uyanıyor musunuz, terliyor mu yoksa endişeli misiniz? Tiroid bezin suçlu olabilir. Beden ve zihnin bu büyük düzenleyicisi, özellikle kadınlarda bazen haywire gider. Doğru tedaviyi almak, elinizden gelenin en iyisini hissetmek ve ciddi sağlık sorunlarından kaçınmak için kritik öneme sahiptir.


Tiroid Bezi Nedir?
Tiroid boynun önündeki kelebek şeklinde bir bezdir. Metabolizmanızın hızını kontrol eden hormonlar üretir - vücudun enerji kullanmasına yardımcı olan sistem. Tiroid hastalıkları, tiroid hormonlarının üretimini engelleyerek metabolizmayı yavaşlatabilir veya yenileyebilir. Hormon seviyeleri çok düşük veya çok yüksek olduğunda, çok çeşitli belirtilerle karşılaşabilirsiniz.


Belirti: Kilo Alma veya Kaybı
Kiloda açıklanamayan bir değişiklik, bir tiroid hastalığının en sık görülen işaretlerinden biridir. Kilo alımı, hipotiroidizm adı verilen bir durum olan düşük düzeylerde tiroid hormonunun işareti olabilir. Aksine, tiroid vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla hormon üretiyorsa, beklenmedik şekilde kilo verebilirsiniz. Bu hipertiroidizm olarak bilinir. Hipotiroidizmi çok daha yaygındır.

Belirti: Boyunda Şişlik
Boyunda şişlik veya genişleme, tiroidde bir sorun olabileceğinin gözle görülür bir ipucudur. Bir guatr hipotiroidizm veya hipertiroidizm olabilir. Bazen boyunda şişlik, tiroid kanseri veya nodüllerden, tiroid içinde büyüyen topaklardan kaynaklanabilir. Ayrıca tiroid ile ilgisi olmayan bir nedenden de kaynaklanabilir.


Belirti: Kalp Atış Hızındaki Değişiklikler
Tiroid hormonları vücuttaki hemen hemen her organı etkiler ve kalbin atma hızını etkileyebilir. Hipotiroidizmi olan insanlar kalp atışlarının normalden daha yavaş olduğunu görebilirler. Hipertiroidi, kalbin hızlanmasına neden olabilir. Ayrıca artan kan basıncını ve çarpan bir kalbin veya diğer kalp çarpıntısı hissini tetikleyebilir.


Halindeki Değişimler
Tiroid bozukluklarının enerji seviyeniz ve ruh haliniz üzerinde gözle görülür bir etkisi olabilir. Hipotiroidi, insanların kendilerini yorgun, halsiz ve depresyonda hissetmelerini sağlar. Hipertiroidi kaygıya, uyku problemlerine, huzursuzluğa ve sinirlenebilirliğe neden olabilir.

Belirti: Saç Dökülmesi
Saç dökülmesi, tiroid hormonlarının dengesiz olabileceğinin bir başka işaretidir. Hem hipotiroidizm hem de hipertiroidizm saçın dökülmesine neden olabilir. Çoğu durumda, tiroid bozukluğu tedavi edildikten sonra saçlar uzar.


Belirti: Çok Soğuk veya Sıcak Duygu
Tiroid hastalıkları vücut ısısını düzenleme yeteneğini bozabilir. Hipotiroidizm olan insanlar normalden daha sık soğuk hissedebilir. Hipertiroidizm tam tersi bir etkiye sahip olma eğilimindedir ve aşırı terlemeye ve ısınmanın önlenmesine neden olur.

Belirtileri:
Hipotiroidizm de dahil olmak üzere diğer birçok belirtiye neden olabilir:
*Kuru cilt ve kırılgan tırnaklar
*Ellerde uyuşma veya karıncalanma
*Kabızlık
*Anormal adet dönemleri


Hipertiroidizm Diğer Belirtileri:
Hipertiroidi ayrıca aşağıdaki gibi ek semptomlara da neden olabilir:
*Kas zayıflığı veya titreyen eller
*Görüş problemleri
*İshal
*Düzensiz adet dönemleri

Tiroid Bozukluğu veya Menopoz?
Tiroid hastalıkları adet döngüsü ve ruh halindeki değişikliklere neden olabileceğinden, belirtiler bazen menopoz için yanıltıcıdır. Eğer bir tiroid probleminden şüphelenilirse, basit bir kan testi gerçek suçlunun menopoz mu yoksa bir tiroid hastalığı mı olduğunu veya ikisinin bir kombinasyonu olup olmadığını belirleyebilir.

Devamı için tıklayın...


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiroit için hangi doktora gidilir? Tiroit belirtileri nedir? Tiroit nedir?

Tiroit için randevu nasıl alınır? Tiroit için nereden randevu alınır?

Tiroit ilacının yan etkileri nelerdir? Yeni tiroid ilacının yan etkileri. Tiroit ilacı yasaklandı! Levothyrox yasaklandı!