Tiroit hastalıklarında ilaç tedavisi

Tiroit hastalıklarında ilaç tedavisi

Tiroid hastalıklarının çoğunda , başlangıçta ilaç tedavisi ile bir girişimde bulunulur. Tiroid ameliyatı veya radyoiyot tedavisi sonrası bile , sıklıkla başka bir ilaç tedavisi gerekir.


Hangi ilaçlar kullanılıyor?

İyot

Kronik iyot eksikliği , patolojik tiroid genişlemesinin ( guatr ) olası bir nedeni olarak kabul edilir . Bu hastalarda tiroid hormon seviyeleri dengelendiğinde, en basit ve en etkili terapi iyodürün tablet şeklinde verilmesidir. Bu, tiroid bezindeki iyot eksikliğini giderir. Olumlu durumlarda, bu tek başına bir azalmaya yol açabilir veya tiroid bezinin daha fazla büyümesini önleyebilir.

Yakın veya mevcut bir hipertiroidizm ve ayrıca Hashimoto tipinde bir tiroidit durumunda, normal diyet dışındaki hasta tarafından ilave bir iyot alınmamalıdır.


L-tiroksin

Tiroid hormonları yapay olarak çok iyi üretilebilir. Tablet şeklinde alınırlar ve diğer hormonlara göre çok iyi tolere edilebilirliğe sahiptirler.

Yapay tiroid hormonunun verilmesi hipertiroidizmde (hipotiroidizm) spesifik nedene bakmaksızın tercih edilen tedavi yöntemidir. En sık nedenler nihai aşaması olan Hashimoto tiroiditi veya az aktif cerrahi veya sonrasında radyoaktif iyot tedavisinin .


İyot eksikliğinde bile guatr tiroksin ile tedavi edilebilir. Kronik iyot eksikliğinden dolayı, hipofiz bezinde tiroid stimüle edici hormonun (TSH) üretiminde bir artış meydana gelir . Bu da tiroid bezinde bir büyüme uyarıcısına yol açar. Sentetik tiroid hormonunun uygulanmasıyla bu mekanizma kesintiye uğrayabilir. Sonuç olarak, bazı hastalarda tiroid ve bazen nodüllerin azalması sağlanabilir. İyot eksikliği guatrında, iki madde birbirini iyi tamamladığı için, genellikle tiroksin ve iyodun bir kombinasyon tedavisi gerçekleştirilir.

Tutarlı ve erken tedavi ile bile, guatrın daha da büyümesi her zaman önleyemez, bu yüzden ameliyatı azaltmak gerekir.


Ameliyat sırasında fazla miktarda tiroid dokusu çıkarıldıysa, hastalar ameliyat sonrası suni tiroid hormonu alırlar, böylece TSH'de bir artış olmaz ve böylece yenilenmiş bir genişleme veya nodül oluşumu (nüks profilaksisi) olur. Eğer tiroid bezi tamamen çıkarılmışsa, eksik olan tiroid hormonu yapay olarak sağlanmalıdır (hormon replasmanı), aksi takdirde tehlikeli hipotiroidizm oluşabilir.

Aynısı radyoiyot tedavisinden sonra da geçerlidir . Doğru doz verildiğinde yapay tiroksin ile yapılan tedavi genellikle yan etki göstermez. Ancak, doğru dozaj düzenli olarak kontrol edilmeli ve gerekirse düzeltilmelidir. Çoğu durumda, tablet yaşam için gereklidir. Yakında veya gerçek hipertiroidizm durumunda, ek tiroid hormonu verilemez.


Thyreostatics

Aşırı tiroid hormon üretimi (hipertiroidizm / hipertiroidizm), antitroid ilaçları ile azaltılabilir. Bunun için farklı etki mekanizmalarına sahip farklı ilaçlar var.

Günümüzde, tiyonamid tipi ilaçlar (tiiakol, karbimazol) en yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bunlar, iyotun , tiroid bezindeki tiroid hormonlarına dahil edilmesini engeller ve böylece yeni üretimi azaltır. Zaten vücutta bulunan tiroid hormonları bu ilaçlardan etkilenmez. Yükseltilmiş hormon seviyelerinin düşürülmesi sadece doğal bozulma ile gerçekleşir ve bu nedenle biraz zaman alabilir.

Her ne kadar tiroid ilaçları çok etkili olsalar da, maalesef çok tehlikeli yan etkilerinden ari değillerdir. Bu nedenle, terapi sırasında yakın tıbbi kontroller gereklidir. Bu yan etkilerden dolayı, antitroid ilaçları uzun süreli tedavi için yalnızca sınırlı kullanımdadır. uzun süreli olan hastalarda hipertiroidizm (hipertiroidi) cerrahi ya da alternatif bir ve kesin tedavi gereken radyo-iyot tedavisine düşünülmelidir.


Beta bloker

Bir In aşırı aktif tiroid bezi ön planda duramaz kalp çarpıntısı, aritmi, hipertansiyon veya titreyerek kardiyovasküler sistemi bozukluklarının. Bu sonuçlar normal tiroid fonksiyonuna ulaşılıncaya kadar beta blokerlerle tiroid ilaçlarıyla tedavi edilebilir . normalleşmesi sonra hipertiroidizm , daha genellikle kardiyovasküler sistem üzerinde hipertiroidizm etkileri.

Anti-enflamatuar ilaçlar

Lokal semptomlarla akut ağrılı inflamasyonda, "antienflamatuar ilaçlar" (antienflamatuar ilaçlar) ile ilaç tedavisi gerekli olabilir. Ağır vakalarda, kısa süreli kortizon kullanımı bazen gereklidir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiroit için hangi doktora gidilir? Tiroit belirtileri nedir? Tiroit nedir?

Tiroit için randevu nasıl alınır? Tiroit için nereden randevu alınır?

Tiroit ilacının yan etkileri nelerdir? Yeni tiroid ilacının yan etkileri. Tiroit ilacı yasaklandı! Levothyrox yasaklandı!