Araç Bakımı Nasıl Yapılmalı? [2. Bölüm]

Araç Bakımı bölüm 2


Yağ: Motorun yağını ve yağ filtresini katalogda belirtilen sürelerde (genellikle her 5000-10.000 km de bir) değişirsiniz.


Soğutma Sistemi: Soğutma sistemin ki yılda bir tamamen boşaltılıp yıkanarak tekrar doldurulmalıdır. Soğutma sıvısının seviyesi, durumu ve konsantrasyonunu kontrol ediniz ve eksilmişse ilave ediniz. Bu da yine genellikle %50-50 antifriz/su karışımı olarak önerilmektedir. Motor tamamen soğumadan radyatör kapağını açmayınız. Termostatın çalışıp çalışmadığını, kayışların, kelepçelerin ve hortumların bağlantı yerlerinin sıkılığını ve sağlık durumlarını kontrol ediniz veya ettiriniz.


Ateşleme Sistemi: İlk harekete geçme zorluklarına karşı ateşleme sistemini mutlaka kontrol ettiriniz.

Isıtıcı/Defroster: Yolcu konfor ve sürücü görüşünün açık tutulması için, ısıtıcı ve defrosterin iyi durumda olması gerekir. Herhangi bir sorun varsa mutlaka gideriniz.

Akü: Akülerin kışın oldukça zor bir görevi vardır. Soğuk motoru çevirmek için çok daha fazla enerji gerekmektedir. Kışa girmeden önce akünüzü kontrol ettiriniz. Zayıf ve şarj tutma sorunu varsa değiştiriniz. Kutupları ve kablo başlarını tel fırça ile fırçalayabilir, tüm yüzeyleri temizleyerek bağlantıları sıkabilirsiniz. Eğer kapakları açılıyorsa akü içindeki sıvı miktarını kontrol edebilir ve eksikse saf su ilave edebilirsiniz. Akü sıvısı asitli olduğundan cildinize ve üzerinize sıçramamasına dikkat ediniz. Akü üzerindeki artıklara dokunmayınız ve çalışırken koruyucu gözlük ve lastik eldiven kullanınız. 


Lambalar: Tüm lambaları kontrol ediniz ve sağlıklı çalıştıklarından emin olunuz. Lambaların üzerini kaplayan yol kirlerini ıslak bir bezle temizleyiniz. Görüş azaldığında mutlaka farlarınız yakınız. Çok kötü görüş koşullarında mümkünse güvenli bir yere park ederek görüşün iyileşmesini bekleyiniz.

Egzoz Sistemi: Kaçaklara karşı egzoz sisteminizi kontrol ettirin. Gövde ve döşemede küçük delikler olup olmadığını kontrol ediniz. Aracınızı kapalı garajlarda çalıştırarak ısıtmayınız. Egzoz dumanı ölümcül olabilir. 

Fren Sistemi: Frenlerin eşit tuttuğundan emin olunuz. Bir tarafa çekmeler tehlikeli kaymalara neden olabilir.

Gövde Bakımı: Kışa karşı korunmak için sizin sıcak tutacak giysiler giydiğiniz gibi aracınızın da korunmaya ihtiyacı vardır. Bildiğiniz gibi kışın özellikle merkezi yerlerde yolların donmaması için tuzlanmaktadır. Yol tuzlarının aracınızın metal kısımlarını çürütmemesi, boyasını bozmaması için mümkünse ayda en az iki defa yıkatınız. İyi bir cila da özellikle kışın gerekli olabilir. Cila yağışla gelen kirlerin araç yüzeyine yapışmasını önlemektedir. Aynı kirleticiler lastiklerinize de zarar vermektedir. Lastikler için de koruyucu sıvılar bulunmaktadır. Koruyucu kullanarak lastiklerinizin de aracınızın da ömrünü uzatabilirsiniz. 

Kış Güvenliği için Aracınızda Bulundurmanız Gereken Malzemeler: 

Kış güvenliği açısından aracınızda cep telefonu, battaniye, ilk yardım çantası, uyarı araçları, Işıldak, reflektör, marş takviye kablosu, kum ya da paspas (çekiş için) çekle halatı, tekerlek zincirleri, el feneri, buz kazıyıcı, kar fırçası, küçük bir kürek, eldiven, lastik bot, yüksek enerjili kuru gıdalar, ilaç gibi şeyleri eksik etmeyiniz.


Kış Sürüş Güvenliği: Aşırı soğuk, kar ve buz sürüşü tehlikeye sokabilir. Karlı kış koşullarında hasar ve yaralanmalı kazalardan korunmanın en iyi yolu, zorunlu olmadıkça taşıt kullanmamaktır. Fırtınalı havalara özellikle uzun yola çıkmamaya çalışınız. Kış kullanımı zorunlu ise taştın buna hazırlanması, dikkatli sürülmesi ve olası durumlara hazırlıklı olunması sürüşünüzü daha güvenli hale getirecektir. Aşağıdaki önemli öneriler kış sürüşlerinizi güvenli hale getirecektir.

* Camların buharlanmasını önlemek ve temiz hava girişini sağlamak için camlardan birini hafifçe açık bırakınız.
* Yakıt deposuna su yoğuşmasını önlemek için, depoyu mümkün olduğu kadar dolu tutunuz.
* Meteoroloji bültenlerini, trafik yol durumu raporlarını takip ediniz. 
* Diğer sürücüler tarafından iyi görülebilmeniz için cam sileceklerinizi çalıştırdığınız her koşulda farlarınızı da yakınız!
* Sürüşe başladığınızda frenlerinizin ne kadar etkili olabileceğini test ediniz.
* Köprü, viyadük, üst geçit ve gölge alanların diğer kesimlerden daha önce donmaya başladığını unutmayınız. Bu bölgelerde frene basmayınız, taşıtı yavaşça yavaşlatınız.
* Kış sürüşlerinde trafik akışı iyi olan yollarda kalmaya gayret ediniz. Düşük vites ile sürünüz ve dier taşıtlar ile olan mesafenizi artırınız. 
* Fırtınalı havada uzun yola çıkmak zorunda kalırsanız normal zamanlardakinden daha yavaş gidiniz. Gideceğiniz yol, güzergah ve muhtemel varış zamanı hakkında birilerine bilgi veriniz. Böylece herhangi bir kötü durumda size ulaşılamaması üzerine yerinizin tespiti daha hızlı olacaktır.
* Kışın genellikle frenleme, hızlanma ve dönüşler sırasında kaymalar olmaktadır. Böyle durumlarda sonraki yazımız olan KIŞIN GÜVENLİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiroit için hangi doktora gidilir? Tiroit belirtileri nedir? Tiroit nedir?

Tiroit için randevu nasıl alınır? Tiroit için nereden randevu alınır?

Tiroit ilacının yan etkileri nelerdir? Yeni tiroid ilacının yan etkileri. Tiroit ilacı yasaklandı! Levothyrox yasaklandı!