5G internet ve Koronavirüs (Covid2019) Salgınının Bağlantısı Var Mı? [Araştırma]

Dünya'da 5G internet karşıtlığı hızla artıyorken Japonya, 5G'den 10 kat hızlı olacak 6G çalışmalarına devam ediyor. Bir anda salgın haline gelen hastalıklar bu süper hızlı internet ile bağlantılanıyor. Bunu yapan sadece normal vatandaşlar değil aynı zamanda uzmanlar da var.5G gibi süper hızlı internete karşı olanlar aslında yapısı itibari ile yüksek radyasyon yayan bu sisteme karşılar. Hali hazırda zaten yüksek hızlı bir internet kullanıyoruz ancak 5G sadece 1 milisaniye gecikmeli yani neredeyse anlık olarak iletişim sağlayan bir internet uygulanmaya çalışılıyor. Fakat belki de çoğumuzun bilmediği bir şeyler de planlanıyor olabilir. Çünkü 6G ile bundan da 10 kat hızlı bir veri iletimi sağlanmaya başlanacağını Japonya duyurdu.

Bu iş nereye varacak ne insanlarla birlikte tüm canlı hayatına etkileri ne olacak bilinmiyor. Aşağıda kaynakları da verilmiş şekilde bazı salgın hastalıklar ve 3G, 4G ve 5G internetin kullanılmaya başlamasıyla karşılaştırılmıştır. Dünya'da 5G karşıtlığı ile ilgili çıkan olaylar ve haberleri de eklenmiştir.
3G İnternet, Japonya'da ortaya çıkmış hızlı internet bir teknolojidir. 1998 yılında duyurulan 3G 2002'de Amerika'da 2003'de Avrupa'da ve 2009'da Türkiye'de kullanılmaya başlanmıştır. Yaklaşık 2005 yılından itibaren küresel olarak kullanıldığını söyleyebiliriz.

SARS pandemisi; açılımı "şiddetli akut solunum yolu sendromu" olan SARS virüsü Kasım 2002 ve Temmuz 2003 tarihleri arasında salgın haline gelmiştir.


4G İnternet
, tamamıyla IP tabanlı, kablolu veya kablosuz yüksek hızlı bir internet teknolojisidir. 100 Mbit/s ile 1 Gbit/s arasında bir veri iletim kapasitesi sağlayabilen sistemlerin ağı olmayı hedefleyen bir hizmettir. Japonya NTT DoCoMo firması 2004 yılında duyurmuş olmasına rağmen ilk test 17 Ağustos 2009'da Verizon şirketi tarafından yapılmıştır. Hizmetin tüm ABD'ye yayılması 2014'ü bulmuş ve takiben tüm dünyada kullanılması bu tarihlerde olmuştur.

MERS, Koronavirüs ailesinden Mers-CoV virüsü yine solunmum yollarına saldırmakta ve bulaştığı hastaların yaklaşık yüzde 35-40'ı hayatını kaybetmektedir. İlk olarak 2012 yılında Suudi Arabistan'da tespit edilmiştir. Türkiye'de ilk defa 2014 yılında Suudi Arabistan'dan gelen bir kişinin bu virüs sebebiyle hayatını kaybetmesi ile yaşanmıştır.5G İnternet, 5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmetidir. 4G teknolojisinin yaklaşık 10 katı veri iletimi hızı sağlamaktadır. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ve Avrupa Birliği tarafından 2020 yılına kadar tamamlanması ve kullanılmaya başlanması öngörülmektedir. Samsung tarafından uygulanarak test ortamında rekor kırılmıştır. Kasım 2016'da Samsung, Çin Mobil Araştırma Enstitüsü (CMRI) ile birlikte yaptığı çalışmalarda 5G prototip denemesini başarıyla tamamladıklarını duyurmuştur. BTK tarafından yapılan açıklamada da Türkiye'nin 5G'yi kullanan ilk ülkeler arasında olacağı duyurulmuştur.

SARS-CoV-2
ya da diğer adıyla Covid2019 pandemisi (2019-2020) 1 Aralık 2019 tarihinde Çin, Hubei bölgesinin başkenti Vuhan'da ortaya çıkmıştır. Çeşitli hastalarda belirli bir neden olmaksızın gelişen ve tedavi ile aşılara cevap vermeyen bir zatürre görülmesi üzerine yeni tip koronavirüs teşhis edilmiştir. Kişiden kişiye bulaşabilen virüs 2020 Ocak ortasında büyüme gösterdi. 11 Mart 2020'de

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Küresel salgın (pandemi) ilan etti. 13 Mart 2020'de Avrupa koronavirüs krizinin merkez üssü haline geldiği bildirildi. 9 Nisan 2020 tarihi itibari ile Dünya'da 1.558.712 onaylanmış vaka, 353.075 iyileşen varken virüs nedeniyle 94.935 hastanın hayatını kaybettiği bildirilmiştir. Virüs ile temastan semptomların oluşmasına kadar geçen süre 2 ile 27 gün sürdüğü hastalıkta, virüsün belirtiler ortaya çıkmadan önce de bulaşıcı olduğuna dair bazı kesin olmayan kanıtlar bulunmaktadır.Hastalık semptomları arasında YÜKSEK ATEŞ, ÖKSÜRME ve NEFES ALMADA GÜÇLÜK bulunmakta olup virüs ölüme sebep olabilmektedir. Bilimsel çalışmalar virüsün çok dah fazla kişiye bulaştığı ancak bu kişilerde virüsün henüz tespit edilmediğini tahmin etmektedir. Virüsün ilk görüldüğü yer Hubei eyaletinde 57 milyon kişinin yaşadığı 16 şehir tam veya kısmi karantinaya alındı. Tren, uçak ve uzun otobüs seferleri durduruldu. Şubat sonuna kadar okullar kapatıldı, turistik yerler kapatıldı ve yeniyıl etkinlikleri dahil tüm etkinlikler iptal edildi. Ülkede alarm seviyesi en üst seviyeye çıkarıldı.

Beyin Tümörü Vakalarında Yüzde 34 Artış
İngiltere’de Kanser Araştırma Merkezi (CRUK) 90’lı yıllardan 2016’ya cep telefonu kullanımının yüzde 500 oranında arttığını, buna bağlı olarak beyin tümörü vakalarının da eskiye nazaran yüzde 34 oranında artış gösterdiğini açıkladı. Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi ise cep telefonlarını 2011’de “kansere yol açabilecek etken” olarak tanımlamıştı.

Tüm bunlara rağmen, elektromanyetik alanların insanlar üzerindeki sağlık etkilerini araştıran Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise, elektromanyetik alanlardan kaynaklanan önemli bir halk sağlığı riskinin ortaya çıkmadığını belirtiyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün en büyük destekçisi Bill Gates'dir.

5G’den kaynaklı yüksek frekans ve radyasyonun zararlarının kesin olarak tespit edilebilmesi için yıllar sürebilecek bazı deneylerin yapılması şart. Bu sebeple birçok hükümet 5G teknolojisine altyapı olarak hazır olsa da, yasalarla bu teknolojinin gelmesini erteliyor.

Tüm bunların yanı sıra Japonya hükümeti, 5G'den 10 kat daha hızlı olması beklenen 6G teknolojisi için özel sektöre 2 milyar dolar kaynak aktaracak.


Independent
Türkçe'de yer alan bir habere göre, 5G'nin Koronavirüs'le bağlantılı olduğu teorisine inanan 10 binden fazla kişi, Paskalya Pazartesi'sinde yeni nesil hücresel internet teknolojisinin piyasaya sürülmesini engellemeyi amaçlayan küresel protesto düzenlemek için bir Facebook grubunda bir araya geldi.

Vodafone İngiltere’nin yapmış olduğu açıklamada son 24 saat içerisinde 4 adet 5G kulesine insanların saldırdıkları ve bunları çalışmaz duruma getirdikleri belirtti. İngiltere’de polis bu kulelerin nasıl ateşe verildiği ile ilgili soruşturma başlattığını belirtti. Ayrıca insanların bu şekilde saldırmasından dolayı 5G hizmeti vermeyen kulelerin bile yıkıldığı belirtildi.

Bu videoda da 2015'de 41 ülkeden 200 bilim insanının
5G teknolojisi hakkında derin endişelerini belirttiği ve Virüsün merkez üssü Vuhan'da 5G için pilot bölge seçildiğini ve tamamen aktif edildiği belirtiliyor. 2019'da ise 26 bin bilim insanı 5G için durdurulması gerekir deyip karşı çıktıklarını belirtiyor. İnsan ve diğer canlılar üzerinde yüksek zararları olduğu belirtiliyor. Hatta Çin'in kısa sürede inşa ettiği o dev hastaneye de firma tarafından 5G bağlantısının bağışlandığı haberleri paylaşılmış! Henüz hastane ortada yokken..
Kaynaklar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/3G
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eiddetli_akut_solunum_yolu_sendromu
https://tr.wikipedia.org/wiki/4G
https://tr.wikipedia.org/wiki/MERS
https://tr.wikipedia.org/wiki/5G
https://tr.wikipedia.org/wiki/2019-20_koronavir%C3%BCs_pandemisi
https://www.hangisieniyi.com/neden-bazi-ulkeler-5g-kullanmak-istemiyor-5g-hakkinda-bilinmeyenler/
https://www.arti49.com/japonya-6g-sistemini-kuruyor-2103483h.htm?fbclid=IwAR2vrqZi28cdLg6ZItWplk8JJWjfD4NC6CFDDe6MBHJrKjEKgiole7G3Cm4
https://t24.com.tr/haber/koronavirus-salgininin-5-g-teknolojisiyle-baglantili-olduguna-inanan-binlerce-kisi-facebook-ta-orgutlendi-5-g-yi-akilli-telefonlarini-kapatarak-protesto-edecekler,871970
https://teknovv.com/ingilterede-coronavirus-komplo-teorileri-nedeniyle-5g-kuleleri-atese-verildi/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiroit için hangi doktora gidilir? Tiroit belirtileri nedir? Tiroit nedir?

Tiroit için randevu nasıl alınır? Tiroit için nereden randevu alınır?

Tiroit ilacının yan etkileri nelerdir? Yeni tiroid ilacının yan etkileri. Tiroit ilacı yasaklandı! Levothyrox yasaklandı!