Antijen Testi nedir? Antijen Testi nasıl yapılır? Antijen Testi kimlere yapılır?


 Antijen Testi nedir? Antijen Testi nasıl yapılır? Antijen Testi kimlere yapılır?


Artık tüm dünyada seyahat şartları değişti. Bundan böyle başka ülkelere girişte ya yeni yapılmış PCR Testi, ya çift doz aşılı olduğunuzu beyan eden belge ya da Antijen Testi istenecek. Bunlardan bir veya birkaçını ibraz edemeyenlerin seyahat şartları kısıtlanmış olacak. Peki nedir bu Antijen Testi? Kime ve nasıl yapılır?


Antijen Testi nedir?

Anlık olarak hasta olup olmadığınızı belirleyen testlere antijen testi denir. COVID-19 Antijen testi ise adından da anlaşılacağı üzere, kişinin anlık olarak COVID-19 olup olmadığını belirleyen testtir. COVID-19 Antijen testi ile tüm bireyler, o anda virüsün vücutlarına etki edip etmediğini görme imkânına sahiptir. Antijen testi, hastalık riski taşıyan herkese rahatlıkla uygulanabilir. Testin yapılmasındaki asıl amaç, kişinin o anda COVID-19 hastalığına sahip olup olmadığını tespit etmektir.
      

Antijen Testi için kısıtlama var mı?

COVID-19 Antijen testi için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Her yaş ve cinsiyette kişiye uygulanabilir.  Antijenler, vücutta bulunan hastalıklı hücreler olarak tanımlanabilir. Kişide hastalığın bulunup bulunmadığını belirlemek için ilk etapta antijen testi yapılması önerilir. Ardından antikor testi yapılır. Antikor ise; vücutta beliren antijenlerin üzerine yapışıp onları etkisiz hale getiren proteinlerdir. Antikor testleri hastalığın seyri ve bağışıklık sisteminin durumuna ilişkin bilgi verirken; antijen testleri ise anlık olarak hastalığın varlığını saptayabilmek için yapılan testtir. Antikor testinde kişinin daha önce hastalık geçirip geçirmediğini gösterirken; Antijen testi ise anlık olarak kişinin hasta olup olmadığını gösterir.
COVID-19 pozitif olan bazı kişiler hayatını kaybeden bazı kişiler ise herhangi bir belirti göstermeden bu hastalığı atlatabilmektedir. Bu nedenle, bu süreçte bazı hastalar ‘’taşıyıcı’’ olarak tanımlanmıştır. Taşıyıcı hastaların bu konuda bilinçli olmaları, diğer insanlara Kovid virüsü bulaştırmayı engellemek ve yayılım hızını azaltmak için yine Antijen testi önemlidir. "Antijen testi neden yapılmalıdır?" sorusunun cevabı budur. Ancak bazı ülkeler de yolculardan Antijen testi isteyebilmektedir. Böylece, anlık olarak kişinin vücudunda hastalık olup olmadığı saptanabilir ve bu sayede gerekli önlemler erkenden alınabilir. Peki Antijen Testi kimlere yapılır? Antijen testi, hastalık riski taşıyan herkese yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin uygulanabilen bir testtir.

COVID-19 Antijen Testi Nasıl Yapılır?

COVID-19 Antijen testi boğaz sürüntüsü yöntemi ile uygulanır, test sonuçları ise yaklaşık 15-20 dakikalık bir süre içerisinde çıkar. Eğer antijen testi pozitif çıkarsa hastaya antikor testi uygulanır. Antikor testi uygulanmasındaki amaç, hastanın vücudunun mevcut rahatsızlığa karşı bağışıklık düzeyini belirlemektir.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiroit için hangi doktora gidilir? Tiroit belirtileri nedir? Tiroit nedir?

Tiroit için randevu nasıl alınır? Tiroit için nereden randevu alınır?

Tiroit ilacının yan etkileri nelerdir? Yeni tiroid ilacının yan etkileri. Tiroit ilacı yasaklandı! Levothyrox yasaklandı!